USA Road Trip 2016

Náš 14 denní roadtrip po západě USA začal příletem do města Los Angeles. Přílet na obrovské letiště LAX byl vcelku hladký, imigrační kontroly se nemusíte bát. Záleží, na jakého úředníka narazíte, já měl zrovna nepříjemného, ale je to jen formalita i když se netváří příjemně. Úředníci kladou typické otázky, kde budeme bydlet, co děláme za práci, kde bydlíme v ČR, proč jedeme do USA.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Přenádherný let nad Grónskem

Půjčení auta

Fotka uživatele Marek Auterský.

Naše půjčené auta

Po krátké kontrole jsme se odebrali ven z letiště abychom si v půjčovně vyzvedli auto, které jsme dopředu rezervovali přes rentalcars.com. Půjčovna není na letišti, musíte přejet autobusem od půjčovny zhruba 10 minut jízdy od výstupního terminálu. Proces půjčení auta v Americe je velice jednoduchý a rychlý Pokud cestujete ve více lidech, je to levnější varianta než jezdit hromadnou dopravou. Pokud chcete v USA projet větší část země, je téměř nutnost si auto půjčit. Po příchodu do půjčovny ukážete pas a řidičský průkaz. Na přepážce si už vyjedou, jakou máte rezervaci, podepíšete smlouvu, dáte jim pro strhnutí zálohy kreditní, nebo debetní kartu a odcházíte na parkoviště, kde budete instruování, které auto si můžete vybrat, resp. ze které třídy můžete vybírat. Nebojte se toho, že nedisponujete kreditní kartou, je to jedno. Pro naší rezervaci jim stačila karta debetní a nestrhli nic ani jako zálohu. Po celých státech jsme platili debetkou a nikde jsme problém neměli.

Pro náš cíl cesty jsme si vybrali Chrysler 300 a Ford Edge. Vybrali jsme si to nejlepší, co vůbec v uvedené třídě bylo k dispozici.

Los Angeles

Po letišti jsme směřovali k hotelu, který jsme si bookovali přes booking.com. Rezervace hotelu opět velice jednoduchá, měli jsme krásný apartmán přímo na Hollywood boulevard. Na poměry v Hollywoodu, nebyl zase tak drahý, platili jsme něco přes 1 500 Kč / osoba. Den jsme zakončili pivem s výhledem na centrum Los Angeles. Pokud chcete být ubytováni v Hollywoodu, doporučuji hotel Hollywood View Tower 4.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Výhled z hotelu v LA

Los Angeles – snídaně a Universal Studio

Druhý den ráno jsme se jednostranně shodli na návštěvě Universal Studia. Ještě předtím jsme však okusili místní snídani. Domácí Hashbrown s míchanými vejci a džusem. Pokud chcete opravdu pravou americkou snídani, vyzkoušejte nějaké zapadlé bistro, kde je většinou snídaně nejlepší. V řetězcích jako je MCDonald, nebo větší fastfoody není snídaně tak dobrá a hlavně je mnohem dražší. My jsme dali za obrovskou snídani v přepočtu 6 dolarů.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Pravá americká snídaně

Nekupujte si vstupenky do Universal Studia přímo na kase. Vstupenky si kupujte online na jejich oficiálních stránkách, ušetříte cca 10 dolarů na hlavu. Vstupné stálo 100 dolarů a dle nás se to vyplatilo. Je to opravdu obrovský zábavný park s mnoha atrakcemi. Potkáte zde městečko Harryho Pottera, vesničku světoznámých Simpsnů, Mimoňů, Shreka atp. Vyzkoušíte si chodit mezi mrtvolami ze seriálu Walking death, projedete se Jurským  parkem na vodní atrakci a co určitě nesmíte vynechat je nově postavená hala s jízdou na téma Harryho Pottera, který opravdu stojí za to. Dále si můžete vyzkoušet projížďku mezi filmovými ateliéry v Hollywoodu, kde můžete spatřit kulisy známých čelistí. Zkuste se vyhnout víkendům, kdy je tam opravdu našlapáno. Frontám se však nevyhnete ani ve všední dny.

Fotka uživatele Marek Auterský.

V Universal Studio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Los Angeles – Observatoř a Hollywood Hill, Molo Santa Monica

Udělejte si čas na projížďku ve vilové části Hollywoodu, podívejte se na slavný nápis na kopci Hollywood, a navštivte observatoř s výhledem na celé LA. Vstupné do observatoře je zdarma a výhledy na město jsou úžasné. Udělejte si i čas na místní pláž a molo Santa Monica, kde je pomyslný konec Route 66. Můžete zde zahlédnout i volně žijící Lachtany.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Čistá čtvrť Hollywoodu.

Los Angeles – Walk of Fame

Lákadlo mnoha turistů je i chodník Walk of Fame. Nás upřímně neuchvátil. Představovali jsme si Hollywood jako čistou čtvrť s lesklým chodníkem, s čistými lidmi a pohodovou atmosférou. Co jsme však viděli byl zaplivaný chodník, žebrák na každém rohu a skupinky černochů rapujících v kruhu. Možná, že jsme si to představovali moc růžově a pak byli zklamaní. Pravdou je, že Hollywood čistá čtvrť určitě není, pokud pomineme vilovou oblast, kde je opravdová čistota, klid a pohoda.

Sequoia National park

Poté co jsme opustili Los Angeles jsme směřovali na východ do Las Vegas. Cestou jsme se zastavili v Sekvojském národním parku. Pro naší cestu jsme zvolili koupi ročního vstupu America the Beautiful Annual Pass za cca 80 dolarů / auto. Annual pass si ponechte, v ČR ho můžete prodat dalším cestovatelům. Pokud máte v plánu návštěvu více parků, určitě sáhněte po tomto vstupu, neboť se vám to vyplatí již po druhé návštěvě jakéhokoliv parku v USA. Po překročení vstupní brány jsme se ocitli v nedotčené přírodě. Cestou do středu parku, kde je možné si prohlédnout největší a nejstarší stromy na světě – Sekvoje vás budou míjet jeleni, kteří jsou tak zvyklí na turisty, že stojí uprostřed silnice, koukají na Vás a jste jim vlastně úplně jedno. Sekvojský les je v nejvyšší části tohoto parku a tak je cesta klikatá a má vysoké převýšení. Po zhruba půl hodině jízdy od vstupní brány dojedete na hlavní parkoviště. Budete cca 3 minuty chůze od největšího stromu na světě – General Sherman. Je to opravdu parádní zážitek koukat na tak obrovské stromy s pocitem, že jsou tady tisíce let. Vyzkoušet si i můžete projet autem pod spadlým Sekvojem. Projížďka je krásným příkladem, jak mohutné tyto stromy jsou.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Stromy jak z filmu Avatar. General Sherman uprostřed vzadu.

 

 

 

 

 

Fotka uživatele Marek Auterský.

Na cestě v Sekvojském národním parku

Fotka uživatele Marek Auterský.

Obchodní centrum v Las Vegas ve stylu Benátek

Las Vegas

Po prohlídce parku jsme pokračovali dál na východ až do Las Vegas. Výhodou v Las Vegas je ubytování, které je oproti ostatním destinacím v USA velice levné. Pořídili jsme 5 hvězdičkový hotel 10 minut od Stripu za cca 500 Kč / osoba. Důvod je jednoduchý, hotely počítají, že necháte majlant v kasinech, a tak ponižují ceny ubytování. Pokud nejedete do Las Vegas pařit, jeden den bohatě stačí na prohlídku Stripu – hlavní třídy Las Vegas. Pokud máte čas, zajeďte si do outletu v Las Vegas, kde můžete nakoupit značkové oblečení za zvýhodněné ceny. Jděte do obchodního domu uprostřed Stripu, kde naleznete celé obchodní centrum ve stylu Benátek, včetně stropu ve tvaru nebe. Gondoliér Vás může provést po místních kanálech přesně tak, jako v Itálii. Pokud jste odvážní, vydejte se do hotelu Stratosphere, kde můžete vyzkoušet atrakce a houpačky na střeše tohoto hotelu. Pokud nejste tolik odvážní, nabízí Vám střecha krásný výhled na celé, obrovské Las Vegas. Den můžete zakončit v kasinu, kde můžete vsadit pár dolarů na ruletu, karty, nebo automaty. Pár dolarů stojí za to, že řeknete – hrál jsem v kasinu v Las Vegas.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Hoveerova přehrada, pohled z mostu

Hooverova přehrada

Kousek od Las Vegas je obrovská přehrada – Hoover Dam s výškou přesahující 220 metrů. Přehrada postavená na řece Coloradu byla kdysi největší přehrada na světě. Přehrada je vybudována mezi skalami napříč státy Arizona a Kalifornie. Přehradu si prohlédněte zblízka, nebo z mostu, který je postaven vedle přehrady a nabízí tak krásný výhled na celé megalomanské dílo. Až budete odjíždět, udělejte si zastávku na vyhlídce poblíž přehrady. Naskytne se vám krásný pohled na jezero, které Hooverova přehrada vytváří.

 

 

Death Valley

Fotka uživatele Marek Auterský.

Na vrcholu vyhlídky Coffin Peak

Zastávku si určitě udělejte v dalším národním parku Death Valley – údolí smrti v Mohavské poušti. Vydejte se na vyhlídku Coffin Peak ve výšce 1 669 metrů nad mořem, která vám naskytne pohled na celé nejteplejší údolí na světě. Po vyhlídce sjeďte dolů a projděte se po solné pláni, která je 86 metrů pod úrovní hladiny moře a ještě k tomu je to nejteplejší místo planety. Cestou vás budou varovat cedule s nápisy varujícími před neúprosným horkem. V létě s sebou mějte dostatek vody. V létě roku 1913 zde byla naměřena nejvyšší teplota 56.7 stupňů ve stínu.

 

 

 

 

 

Monument Valley

Další z přírodních krás, které stojí za to vidět. Nádherné skály, které očesává vítr tisíce let a tvoří z nich fantasmagorické útvary. Celé údolí je pokryto těmito útvary a je to pravdu krásná podívaná. Natáčelo se zde spousty filmů. Zastávku si udělejte u skály Mexický klobouk a vyšplhejte až nahoru. Naskytne se Vám krásný výhled.

Fotka uživatele Petr Auterský.

Monument Valley

Fotka uživatele Marek Auterský.

Začínající stezka na vyhlídku v Arches parku

Arches Park

Při naší cestě do Salt Lake City jsme navštívili i Arches Park. Opět jde o krásné tvary, které vítr a voda utvořil během tisíců let do neuvěřitelných podob. Pokud mám být upřímný, hodinka na procházku bohatě stačí. Od hlavního parkoviště dojděte až ke konci turistické stezky, kde uvidíte oblouk – Delicate Arch vymletý vodou. Pokračujte nahoru a vyšplhejte na vyhlídku, kde se Vám celý park otevře a naskytne se Vám krásný výhled. Není určeno pro slabší povahy se závratěmi, neboť určité pasáže jsou trochu vysoko bez zábradlí.

 

 

 

Fotka uživatele Petr Auterský.

Výhled na Horseshoe band

Glen Canyon – Horseshoe Band

Při naší cestě do Salt Lake city jsme navštívili i město Page. Při příjezdu do malého městečku budete projíždět vedle přehrady podobající se té Hooverově. Přehrada pomyslně začíná Grand Canoyon. 5 minut jízdy od města Page najdete vyhlídku na tzv. Glen Canoyon Horse shoe Band. Pokud ve městě spíte, vstaňte brzy ráno a jeďte si udělat fotku s východem slunce u této přírodní krásy. Hotel jsme pořídili celkem levně za cca 700 Kč / osoba. Ve městě je Walmart, můžete si tedy i doplnit zásoby.

 

 

Salt Lake City a cesta do San Franciska

V Salt Lake city jsme se ubytovali a prošli si večerní město. Město na vás dýchá čistým dojmem, ulice jsou zelené, město je čisté a klidné. Udělejte si procházku centrem města, navštivte Mormonské kostely, nechte si udělat přednášku o jejich víře. Pokud Vám to počasí umožňuje, vydejte se do Yellowstonu, pokud vám to čas neumožňuje, vydejte se zpět do San Franciska. My jsme kvůli zavřeným zasněženým cestám museli zvolit cestu zpět.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Hlavní dominanta Salt Lake city

Fotka uživatele Marek Auterský.

Solné pláně Bonneville – zaplněné vodou

 

 

 

 

 

 

 

Fotka uživatele Marek Auterský.

Největší mormonský kostel

Zastavte se u velkého slaného jezera Salt Lake v hlavním přístavu. Přístav je prakticky opuštěný, je tu pár lodí, informační centrum a vyhlídky na slané jezero. Zastávka je na půl hodinky dostačující. Pokračujte směrem na San Francisco a zastavte u solných plání – Bonneville, kde se lámou rychlostní rekordy. Pokud je zima, máte smůlu, jezero je pokryto vodou. Pokud je léto, můžete si vyzkoušet co vaše auto rychlostně dokáže a projet se po solných pláních.

My jsme v tu dobu bohužel měli jezero pokryté vodou a tak nám nezbývalo nic jiného, že pokračovat dále na západ. K večeru jsme přijeli do menšího Las Vegas – města Reno. Vzhledem k tomu, že město je něco jako Las Vegas, našli jsme laciné ubytování. Město je optimální zastávka na delší cestě zpět k pobřeží, neboť ubytování jsou zde opravdu levná. Další den jsme se vydali do Yosemite NP.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Vodopád v Yosemitu

Yosemite National Park

Naše další zastávka byl park Yosemite. Vzhledem k tomu, že byl park zavřený kvůli sněhu, měli jsme hodně omezené možnost co vidět a co ne. Přes horské cesty jsme dojeli do motelu ve městě Sonora. Další den jsme navštívili asi to nejhlavnější z parku. Výhled na El Capitan stěnu vysokou přes 900 metrů. Za návštěvu určitě stojí velký Yosemitský vodopád – Yosemite Falls s hezkou procházkou lesem. Pro nás nebyl Yosemite tak atraktivní jako ostatní parky. Krajina se velmi podobá té evropské a tak nás úplně nenadchl.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Cestou z Alcatrazu

San Francisco

Konečně jsme dojeli do mého vysněného San Francisca, na které jsem se těšil ze všech míst nejvíce. V San Franciscu si určitě přes internet rezervujte výlet do Alcatrazu, který stojí za to vidět. Loď vyplouvá z místního přístavu, informace naleznete na jejich webovkách. Vstupné stojí 33 dolarů. Za návštěvu určitě stojí vyjížďka typickou tramvají mezi strmými ulicemi lemující centrum San Francisca. Jednosměrná jízdenka stojí 10 dolarů. Projděte si centrum San Francisca pěšky, navštivte místní restaurace, kterých je v centru opravdu hodně. Navštivte Golden Gate Bridge. Na výběr máte vyhlídku, přímo u mostu, kde si celý most můžete projít pěšky, nebo vyjeďte na kopec s vyhlídkami na celý záliv včetně mostu. Jsou to perfektní místa pro fotografie. Jak se dostat na uvedený kopec uvidíte sami, až tam budete, vede tam z první vyhlídky jen jedna cesta. Čas si udělejte i na promenádu o moře, kde spatříte tuleně, kteří okupují místní mola.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Horní vyhlídka na Golden Gate

Fotka uživatele Marek Auterský.

Molo okupující tuleni

Fotka uživatele Marek Auterský.

Typická tramvaj v SF

San Francisco – Los Angeles

S přítelkyní jsme se oddělili od skupiny a udělali si závěrečný dvoudenní výlet na Route 1, která vede ze San Francisca do Los Angeles jen podél pobřeží a tak vás čeká jedna z nejkrásnějších pobřežních cest na světě. Prakticky všude můžete zastavit a pořizovat nádherné fotografie. Prakticky všechna místa, které projedete jsou fotogenická. Pokud chcete svůj zážitek z této cesty umocnit, půjčte si v San Franciscu Mustanga v kabrioletu s motorizací 5.0 jako my a věřte mi, že to bude jeden z nejkrásnějších zážitků. Dejte si pozor abyste před cestou měli plně natankováno. Pump je na cestě málo a drtivá většina z nich jsou předražené. Výlet si rozkouskujte a v půlce cesty najděte ubytování. Výběr máte poměrně široký, spát se dá v takřka každým malým městečku a každé místo bude mít svoje osobní kouzlo.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Route 1

Fotka uživatele Marek Auterský.

Route 1

Fotka uživatele Marek Auterský.

Route 1

Shrnutí:

Ameriky se nebojte. Cítíte se tu podobně jako v Evropě. Služby zde fungují na perfektní úrovni, kartou můžete platit takřka kdekoliv, jak kreditní, tak debetní, lidé jsou ochotní a nápomocní. Co nás trochu trápilo byla kvalita ubytování, kde téměř nikde jsme nebyli úplně spokojení. Buď to byla špína, nebo servis hotelu. Oproti střední Evropě se to moc nedá srovnávat. Mám tím na mysli i hotely vyšší třídy. Před rezervací si pořádně prostudujte recenze hostů. Co vás také časem omrzí bude jídlo. Pokud si nebudete vařit v apartmánech počítejte s tím, že vás strava rychle omrzí. Restaurace jsou zbytečně předražené a tak bude vaší nejčastější zastávku Food courty u silnic, kde se neustále opakuje Tacos, Mc donald, nebo KFC. Po 14 dnech jsme toho měli opravdu dost. Pokud jsme si neudělali alespoň trochu čerstvé svačiny, museli jsme spokojit s fastfoodem.

Jídlo je dražší než v Evropě, záleží však v jaké restauraci jste. Přirovnal bych to k cenám v Německu. Co vás však potěší jsou ceny benzínu, kde tankujete cca 15 Kč / litr. U benzínek se platí vždy dopředu. Pokud platíte kartou, benzínky vrací peníze zpět na bankovní účet, pokud platíte hotově tak vrací cash. Pozor si dejte na policii a rychlost. Překročení rychlosti policie toleruje do cca 5 mil. Poté následují tvrdé pokuty. Já osobně jsem jen za parkování dostal 200 dolarů pokutu v Los Angeles. Je třeba si dát pozor i na toto a respektovat kde se parkovat dá a kde ne.

Budete si muset zvyknout i na místní řidiče. Řídí se trochu jinak než v Evropě. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v pomalém a rychlém pruhu. Každý jezdí tak jak uzná za vhodné a tak je podjíždění zcela normální. Vzhledem k tomu, kolik pruhů dálnice většinou není jiná možnost než to řešit takto. Pokud řidiče probliknete, vůbec to nebude chápat co se děje a začne brzdit. Pokud je vás více v autě, využívejte pruhy pro auta s vícero osobami v autě, nemusíte pak čekat v zácpě.

Zkuste si do USA přivést hotovost v menších bankovkách, 100 dolarovky berou jen někde.

Co se cen týká. Je to hodně individuální, záleží na tom jak žijete, jak se stravujete, jakou máte spotřebu apod. My osobně jsme se vždy najedli tam kde jsme chtěli, ubytování vybírali spíše to lepší a měli jsme půjčené auta vyšší třídy. Průměrně jsme za 14 dnů cestě po západě USA nechali 40 000 včetně letenek, které jsme koupili za 11 tisíc z Vídně. Samozřejmě můžete utratit mnohem méně, ale i mnohem více. Tento rozpočet je tak na průměrného cestovatele. Pro nakupování jsme využívali řetězce Walmart, kde je výběr potravin opravdu velmi pestrý. Oblečení jsme nakupovali v řetězcích Ross, kde se dají koupit značkové věci asi nejlevněji. Jde o outletový outlet.

Snad Vám tento článek alespoň trochu pomůže při plánování cesty na západ USA, nebo alespoň nastíní to, jak to tam vypadá :)

 

Video z naší cesty si můžete prohlédnout zde: