Srí Lanka s baťůžkem

Plánujete zažít pravou tvář ostrova Srí Lanky, ležící v jihovýchodní části Asie, s baťůžkem na zádech? Není divu. Srí Lanka je relativně bezpečnou, klidnou a levnou oblastí pro turisty dobrodruhy, kteří se právě vydávají na cesty jen tak s baťůžkem na zádech. Věřte, že při vašem dobrodružství vás čeká setkání s neskutečnou faunou, florou a jako bonus také setkání s obyvateli, kteří jsou většinou velice vstřícnými a veselými lidmi.

Cestování po Srí lance

Když budete na místě lze se pohybovat pěšky, pomocí místních autobusů, vlaků, tuktuků nebo automobilů. Jízda autobusem je místním fenoménem a adrenalinem tak trochu zároveň. Pokud toužíte poznat něco nevšedního a místně typického doporučuje se právě jízda místním autobusem. Autobusy jsou v Keni nejvyužívanějšími dopravními prostředky místních obyvatel, a to především vzhledem k jejich ceně. I vás tato doprava finančně nijak nezatíží, ale počítejte s tím, že cesta bude neskutečně dlouhá a lidově řečeno „hustá“, protože se mnohdy budete divit, kdo vám sedí na klíně, a to v lepším případě, jestliže si vůbec sami sednete. Cesty a silniční pravidla jsou zde zcela vždy aktuálně řízena dle situace a pro Evropana představují nevšední zážitek. Zapomeňte tak na civilizovanou jízdu. Místní řidiči si jezdí, jak se jim zachce. Přednost většinou má větší vůz a řidiči zásadně brzdí na poslední chvíli. Pokud se však rozhodnete cestovat vlakem tak doporučuji zakoupení lístku do 2. třídy, protože místní obyvatelé většinou cestují 3. třídou a tady je opět málo místa. Co se však časových důvodů a pohodlí týká tak je vhodnější si pronajmout auto, a to i s řidičem/průvodcem, který zná místní poměry a může vám v mnohem pomoci. Věřte, že s místním průvodcem poznáte mnohem lépe oblast Srí Lanky. Dále průvodce pro vás znamená mnoho výhod. Jednak vám může doporučit nejvhodnější trasu, oblasti k navštívení, restaurace a také při společném putování vám domluvit lepší cenu za ubytování či nákup potravin. Pro klid a bezpečí, je tedy vhodné investovat do renomovaného místního průvodce, který vás touto kouzelnou zemí provede. Srí Lanka je různorodou zemí s bohatou a krásnou přírodou. Nachází se zde například několik hor a vrcholů, které pro svou biologickou rozmanitost lákají nejednoho turistu. Běžte se tedy podívat na horu Srí Pada nebo Adam´s Peak.

Příroda Srí lanky

Svou cestu s baťůžkem po Srí Lance si můžete zpestřit také návštěvou minimálně jednoho ze sedmi národních parků. Největší park se nachází na severozápadním pobřeží Willpatu. Druhý největší národní park Yala leží v jihovýchodně části země a nedaleko něj se nachází park Udawalawe. V případě, že se budete pohybovat v severní části země tak můžete navštívit park Mineriya. Na své si přijdou také milovníci památek. Z letiště, v hlavním městě Kolombo, lze cestovat do nejstaršího královského města Anuradhapur ležícího směrem na sever. Na tomto místě si můžete prohlídnout trosky chrámů a paláců, které zůstaly z původního královského a hlavního města Srí Lanky. Dále na ostrově Srí Lanka se nachází starobylá města Polonnaruwa a Kandy. Pokud však toužíte vidět fresky tak se vám vyplatí si připlatit a navštívit starobylou skalní tvrz Sigiriya. Vyjímečný je rovněž jeskynní chrámový komplex Dambulla, kde je k vidění několik soch budhů. Takže si stačí rozmyslet, co z místních Unesco památek preferujete poznat. Jelikož se budete pohybovat v čajové oblasti, ne bezdůvodně v minulosti nazývané Ceylon dnešní Srí Lanka, tak se nezapomeňte nechat očarovat svěží zelenou barvou čajového města Nuwara Eliya. Z tohoto místa si lze vyjít na druhou největší horu Srí Lanky nazvanou Mt. Pidurutalagaly a porozhlédnout se po okolí z ptačí perspektivy. Na závěr svého pobytu se můžete osvěžit a odpočinout si na některé z pláží a užít si nádherného tyrkysového oceánu. Například nedaleko od letiště se nachází pláž Negombo. Poloha Negomby je tedy strategická a nabízí se k odpočinku při příletu nebo před samotným odletem ze země. Nemluvě o tom, že při pobytu zde můžete navíc ochutnat některou z regionálních rybích specialit. Další pláže se nachází na jihu země, a to Hikkaduwa, Unawatuna nebo Mirissa. Navštívit tyto pláže je nejlepší v období od dubna do listopadu. Pro návštěvu pobřeží Trincomalee a Arugam nacházejících se na východě je k návštěvě vhodné období až od května do října. Na západě se rozkládá pobřeží Bentota. Věřte, že na Srí Lance se nudit nebudete a užijete si neskutečnou faunu, floru, adrenalin a hlavně spoustu zábavy. Příjemnou cestu.