Napříč Japonskem 2016

Fotka uživatele Marek Auterský.

Pohled z Umeda Sky building

Asi jako mnoho cestovatelů jsme využili nejlepší akce za poslední roky a koupili letenky z Prahy do japonské Osaky za 5 tisíc Korun s luxusníma Turkish Airlines. Japonsko nebyla naše prioritní destinace, ale ceně se opravdu nedalo odolat. Ke všemu jsme v ceně měli bezplatnou prohlídku Istanbulu s obědem a svačinou. Pokud cestujete s Turkish Airlines a máte delší stopover v Istanbulu, určitě využijte tuto skvělou možnost a zeptejte se na přepážce, jaké výhody máte.

Cestovali jsme s přítelkyní, po prohlídce Istanbulu jsme se vrátili zpět na letiště a čekali na odbavení 11 hodinového letu. Sranda byla, že přítelkyně odmítala nastoupit do letadla, po tom co viděla letadlo v retro nátěru ze 60. let. Prý tak starým letadlem určitě nepoletí :D. Po 11 hodinovém letu plných silných turbulencí jsme konečně dosedli v Osace. Pokud budete cestovat napříč Japonskem, nepůjčujte si automobil, poplatky za užívání silnic a dálnic jsou vysoké. Tato možnost se zcela jistě nevyplatí. My zvolili Japan Railpass, čili neomezenou jízdenku na všechny vlaky po celém Japonsku včetně určitých trajektů. Platí pro všechny shinkanseny vyjma pár soukromých dopravců. My ho měli na 7 dní za cenu 9 000 Kč. Procestovali jsme celé Japonsko díky tomuto Railpassu, neboť spoje jezdí opravdu všude, železnice jsou promakané a vlak chytnete prakticky kdekoliv. Jízdenky kupujte na oficiální síti mimo Japonsko na tomto oficiálním odkaze: http://www.japanrailpass.net/en/. JR Pass Vám přijde poštou domů, kupón si pak vyměníte v jakékoliv kanceláři na nádražích po celém Japonsku v kanceláři JR.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Výlet na lodi po Osace

OSAKA

Po příletu se vám pravděpodobně bude zdát, že je zdejší provoz velice zmatený. Opak je však pravdou, celý japonský dopravní systém je velice vymakaný a po chvilkovém rozkoukání zjistíte, že cestování po Japonsku je vcelku hračka. Na letišti jsme si koupili poměrně drahou jízdenku na metro. Platíte vždy tarify za stanice, které projedete, nikoliv za čas, pokud nekoupíte např. denní neomezenou jízdenku. Pokud máte v plánu Osaku procestovat pořádně, zvolte dvoudenní, nebo jednodenní permici. Jízdenky za jednotlivé jízdy jsou velice drahé. Dobré je, že v Japonsku velmi dobře funguje Booking.com a tak najít a rezervovat ubytování je hračka, stejně jako např. v Evropě. Z pravidla jsme rezervovali průměrně vybavené hotely. Byli vždy maximálně čisté s cenou do 1 000 Kč / pokoj. Jednalo se o 3* pokoje. Pokojíky jsou velmi malé a stísněné, pokud nevolíte lepší hotel s většími pokoji. V Osace jsme si prohlídli to nejzajímavější což bylo Umeda Sky buiding. Mrakodrap s vyhlídkou, kde je vstup zdarma. Určitě doporučujeme navštívit i zdejší obrovské mořské akvárium, kde můžete spatřit například Žraloka obrovského a nebo si sáhnout na rejnoka, vstupné činní 3 000 Jenů (cca 600 Kč). Při koupi vstupenky máte na výběr zdali koupíte vstupenku s vyhlídkovou jízdou na lodi, či nikoliv. Doporučujeme zvolit s jízdou. Jde o hezkou hodinovou vyjížďku na lodi po Osackém zálivu.

V Osace můžete navštívit palác Nakanoshima, shitennoji temple a spousty dalších památek a atrakcí. My však nevěnovali Osace tolik pozornosti jako ostatním městům. Na nádraží jsme vyměnili JR kupón za pas a mohli jsme začít neomezeně cestovat. Naší první zastávkou bylo Tokyo. Pokud chcete opravdový zážitek z ubytování v Osace, rezervujte si ubytování v Hotel Bali Tower Osaka Tennoji. Nádherný hotel ve stylu tropického Bali. Věřte, že nebudete litovat.

TOKYO

Fotka uživatele Marek Auterský.

Křižovatka ve čtvrti Shibua

Tokyo je opravdu obrovská Japonská metropole, desítky měst v jednom městě. Ubytovali jsme se opět v průměrném hotelu. Ubytování jsme řešili vždy den předem. V Tokyu je opět velmi propracovaný dopravní systém a tak je nejlepší se dopravovat vlakem, nebo metrem. Linky jsou prakticky spojené, určitě si kupte celodenní jízdenku. Pokud si nebudete s koupí vědět rady, zmáčkněte u automatu na jízdenky tlačítko „přivolat obsluhu“ a za pár sekund se automat otevře a vyleze Japonec, který vám zcela jistě rád poradí.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Typické Tokijské bistro

V Tokyu se určitě podívejte do Sensō-ji – Asakusa chrámu. Jde o nejstarší a nejnavštěvovanější chrám v Tokyu. Určitě se vydejte i na 333 metrů vysokou věž – Tokyo Tower s krásnou vyhlídkou na celé Tokyo. Pokud chcete vyšší vyhlídku, vydejte se na 634 metrů vysokou Tokyo Sky Tree. Podívejte se i do UENO parku, kde si udělejte hezkou procházku a navštivte třeba místní menší ZOO. Za návštěvu určitě stojí rybí trh The Tsukiji Market, který zásobuje rybami celé Japonsko. Máte rádi sushi? Dejte si ho právě v Tsukiji Marketu. Máte jistotu, že je to to nejčerstvější sushi v celém Tokyu. Je to opravdový zážitek avšak trochu smrdutý. Dále se podívejte na světoznámou křižovatku Shibuya – kde uvidíte doslova tisíce lidí přecházející obrovskou křižovatku, střídající se s auty. Pro nejlepší pozorovací místo využijte kavárnu Starbucks. Pokud máte zájem o netradiční kulinářský zážitek, vydejte se najít pravé running sushi, kde vám kousky sushi jezdí na páse.

Památek a chrámů je v Tokyu strašně moc další naleznete např. zde: https://www.tripadvisor.cz/Attractions-g298184-Activities-c47-t163-Tokyo_Tokyo_Prefecture_Kanto.html

Fotka uživatele Marek Auterský.

Zlatý stadion :)

NAGANO – KANAZAWA – HORSKÉ OPIČKY
Po dvoudenní prohlídce Tokya jsme se vydali dále směrem do Nagana. To je pro nás pro Čechy menší modla. Město je na rozdíl od jiných olympijských měst velmi zachovalé, stadiony se stále používají a určitě z města nemáte dojem jako z města duchů. Olympijský stadion, kde jsme vyhráli naší první olympijskou medaili v ledním hokeji je velice zachovalý. Samo o sobě, město není moc zajímavé, do stadionu se nedostanete a tak bych možná o zastávku Nagana vynechal, pokud netoužíte sáhnout si na onen stadion. Město jsme jen letmo prošli a pokračovali dále do menšího města – Kanazawa.  V Kanazawě určitě nevynechejte krásnou zahradu Fotka uživatele Marek Auterský.Kenroku-en a městkou pevnost Kanazawa Castle. Pokud máte rádi opičky, určitě se vydejte na výlet do Japonských alp za místními horskými opičkami. Makakové červenolící obývají oblast v Japonských Alpách poblíž Nagana. Je to opravdu krásný zážitek vidět takto exotické opičky a být k nim tak blízko. Opice chodí kolem vás, jako by vás vůbec neviděli. Procházka končí horkým jezírkem, kde si opičky dopřávají pravý relax ve zdejších lázních. Celý dojem umocňuje nádherná příroda kolem vás. Pokud byste si chtěli udělat výlet do těchto míst, z Nagana jeďte vlakem do stanice Judanaka Station. Po vystoupení na vás bude čekat autobus, který vás doveze do zastávky Shibu Onsen. Odtud se po svých vypravíte vzhůru k opičí vesnici přibližně 2,5 km. Vstupné činí 500 Jenů (100 Kč). V parku můžete kolem sebe vidět přes 160 opic. Dávejte si pozor a nedotýkejte se jich, jsou poměrně agresivní pokud se budete snažit narušit jejich soukromí. Sáhnout si na však nebudete moct sáhnout, pokud vás uvidí místní ochránce, který turisty pravidelně napomíná. Potkali jsme dva strážné, jeden spal a jeden hlídal.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Na opičky nesahat

KOBE-HIROSHIMA 

Po prohlídce Kanazawy jsme se vypravili na delší cestu a za pár hodin dojeli až do Kobe. Krásné město, plné novodobého designu. Do Kobe jsme přijeli později večer a tak jsme stihli akorát krátkou procházku okolí pobřeží. Pokud máte delší cestu, Kobe je ideální zastávka na klidné přenocování v poklidné atmosféře přístavního města. Pokud chcete hezký zážitek z Kobe, rezervujte si hotel Okura Kobe a ideálně zažádejte o vyšší patro. Naskytne se Vám nádherný výhled na záliv s přístavem.

Další den jsme pokračovali do města Hiroshima. Hiroshima je kapitola sama o sobě. Asi každý má toto město zaryté v paměti jako černou tečku v historii lidstva, neboť v roce 1945 zde vybouchla atomová bomba shozená Američany a v jediné sekundě zde zahynulo více než  80 tisíc obyvatel. Hiroshima je však nyní krásné město. Při prohlídce nesmíte zapomenout na legendární atomový dóm, který jako jedna z mála budov vydržela tehdejší výbuch a dodnes vypadá stejně jako krátce po výbuchu. Dále navštivte místní park míru, kde hoří pochodeň, která bude uhašena až poté, co na světě nebude jediná jaderná zbraň.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Atomový dóm

Fotka uživatele Marek Auterský.

Nádherné město – Kobe

MIYAJIMA ISLAND

Pokud budete trávit čas v Hiroshimě, určitě si udělejte výlet do nedaleko vzdáleného ostrova MIYAJIMA. Na ostrov se musíte dostat trajektem. Pokud disponujete JR pass, máte vstupenku na loď zdarma. Ostrov je opravdová oáza klidu. Hned po výstupu z lodi vás budou téměř po celém ostrově otravovat jelínci a srnky ochočené od turistů. Udělejte si krásné fotografie nejznámější japonské svatyně – Icukušhima, prohlídněte si zdejší nádherné kláštery a budovy. Procházka na odpoledne vám bohatě stačí. Pokud se budete nacházet v Hiroshima regionu, nesmíte toto minout. Ideální doba je západ slunce, kdy můžete vytvořit opravdu krásné fotografie.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Západ slunce u svatyně

Fotka uživatele Marek Auterský.

Skupinka školáků

OKUNOSHIMA – KRÁLIČÍ OSTROV

Cestou zpět do centrální části Honšů nevynechejte zastávku na králičím ostrově Okunoshima. Zpáteční jízdenka trajektem stojí 610 Jenů (120 Kč). Pokud zvolíte návštěvu tohoto ostrova, určitě nebudete litovat. Ostrov má poměrně pestrou historii. Za druhé světové války zde Japonci testovali chemické zbraně a jejich účinky na živý organismus. Jako pokusné zvířata byly králíci, kteří se však při vyhubovacím procesu schovali a zachovali početnou populaci dodnes. Ostrov obývá tisíce králíků. V přístavu můžete koupit krmení v sáčcích a králíky krmit. Na ostrově jsou dodnes staré a opuštěné budovy z dob války. Jak si je příroda podmanila je opravdu zajímavá podívaná. V neposlední řadě, proč byste měli na ostrov vyrazit jsou nádherné scenerie, které se vám ukazují na pravý Pacifik, palmy jako z filmu, krásné opuštěné promenády a výhledy na okolní souostroví. Jsou zde i pláže, pro otužilé cestovatele :)

Fotka uživatele Marek Auterský.

Krmení králíků

Fotka uživatele Marek Auterský.

Opuštěné budovy po japonských experimentech

Fotka uživatele Marek Auterský.

Pohled na souostroví

KYOTO A NARA

Fotka uživatele Marek Auterský.

Krmení v Naře

Cestou zpět do Osaky jsme zvolili bydlení v Osace a návštěvu měst Kyota a Nary jsme pojali jako celodenní výlety cestou z Osaky. Nara a Kyoto jsou nádherná města. V Naře na vás opět budou čekat stáda srnek a jelenů. Pro srandu jim můžete koupit sušenky a krmit je. Dejte si však pozor, sežerou téměř vše, klidně i vaší mapu. Během minuty vás obklopí desítky jelenů. V Naře navštivte obrovský chrám – Tódaidži. V chrámu naleznete obrovského Budhu, když budete mít štěstí, uvidíte zdejší obřad. Projděte si Nara park a pokračujte do lesa nahoru směrem ke Kasuga taisha, opět velice krásnému chrámu. Památek je v Naře nespočet, projděte si průvodce a podívejte se i na další krásná místa.

V Kyotu byste měli vyzkoušet spaní v tradičním Ryokanu – tradičním japonském pokoji s tatami. Navštivte bambusový háj, svatyni Fushimi, nebo krásnou zahradu Saihódži. Kyoto je od Osaky vzdálené vlakem opravdu kousek, pokud pojedete shinkansenem je to otázka pár desítek minut.

Těmto městy jsme náš 14 denní výlet zakončili, další den se vypravili na letiště a v noci odletěli zpět do Istanbulu, opět využili prohlídky města a poté se navrátili do Prahy.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Bambusový háj v Kyotu

Fotka uživatele Marek Auterský.

Ryokan v Kyotu

Fotka uživatele Marek Auterský.

Chrám Tódaidži


SOUHRN

Jací jsou Japonci?

Připravte se na to, že většina Japonců vůbec neumí anglicky a tak je občas velký problém domluvit se, nebo se zeptat na cestu. Ideální je mít mapu a alespoň ukazovat obrázky a nějakým způsobem se snažit domluvit. Japonci jsou velice příjemní lidé a téměř každý, koho zastavíte vám poradí, nebo se alespoň bude snažit. Japonci jsou velice úslužní, prakticky vždy se ukloní, když s vámi mluví, průvodčí se vždy po opuštění vagónu ukloní, až pak odchází. Celkově bych řekl, že Japonci jsou úplně v pohodě, příjemní a rádi pomohou, když mohou.

Bezpečnost v Japonsku

Zatím se v žádné jiné zemi necítil tak bezpečně jako zrovna Japonsku. Ať jsme byli v jakékoliv čtvrti, v jakoukoliv noční hodinu, nikdy nebyl problém. Ulice čisté, náznak toho že by vás někdo okradl ani v nejmenším. Zcela jistě mohu říci, že Japonsko je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě.

Zajímavosti

 • V Japonsku je neslušné smrkat, i když Japonci mají pochopení pro turisty.
 • Pokud cestujete vlakem delší trasu, kupte si jídlo do vlaku. Sousty Japonců jí právě ve vlaku. Vlaky disponují mikrovlnou troubou, takže si jídlo můžete ohřát.
 • Co se týká angličtiny – čím starší Japonec, tím lepší angličtina.
 • V dopravních prostředích zastávky hlásí vždy řidič
 • V ryokanech máte společné koupelny a záchody
 • Na to, jak je ryokan vybaven cena neodpovídá kvalitě
 • Při nástupu do metra a vlaku se vždy stojí fronty. Japonci nepředbíhají a tak je pevně dáno kdo jde první ještě předtím než vlak přijede. Lajny jsou označeny, abyste věděli kde frontu stát.
 • Téměř v každém městě na každém rohu potkáte 7eleven market
 • Zelenina a ovoce jsou dražší než klasické potraviny

 

Stravování v Japonsku

Fotka uživatele Marek Auterský.

Japonská polévka – Rámen

My jsme upřímně měli se stravováním trochu problém. Jídla, která na obrázku vypadají pěkně se pak nedají téměř jíst. Samozřejmě jde o individuální chutí strávníka, nám však spařená zelenina a extrémní mořské plody nechutnali. Jídlo je v Japonsku středně drahé. Záleží na tom, jaký typ stravování si vyberete. Restaurace Vás vždy vyjdou dráž, to však platí téměř všude. Téměř každá restaurace má před vchodem dovnitř umělá jídla abyste si udělali představu o tom, co na talíři dostanete. Dobře fungují i jídelny, kde si naklikáte v automatu jídlo, které chcete, vyjede Vám lístek a obsluha vám jídlo přinese ke stolu. My jsme zvolil poněkud alternativní způsob stravování. V každém supermarketu nebo menším krámku – např. 7eleven si můžete koupit již hotové jídlo v takeaway boxu. Na přání vám i na benzínce jídlo rovnou ohřejí a dají příbory. Jídlo je levné a chutné a pokud máte nouzi, je to skvělé řešení. Standardně koupíte sushi, špagety, rýži s kuřecími kousky, sendviče, párky v rohlíku, apod. Každý obchod i ten nejmenší disponuje mikrovlnkou, automatem na kávu a leckdy i toaletou. Jde o takový multifunkční obchod. Pokud chcete ochutnat něco tradičního, dejte si polévku Rámen. Každá restaurace ji dělá na jiný způsob, v globále je však velmi chutná. ideálně si Rámen dejte ve speciální restauraci, kde vaří jen tuto polévku. Sedíte v typické japonské kukani a čekáte na to, než se před vámi otevře okénku a polévku vám vydají. Téměř po celém Japonsku si můžete koupit výborné ledové čaje. Většina z nich je však neslazená, tak na to pozor.

Fotka uživatele Marek Auterský.

Příklad toho, co se dá koupit v supermarketu

Cestování po Japonsku

Cestovat po Japonsku je opravdu velmi jednoduché. Nejlépe zde fungují vlaková spojení, která spojují i ty nejzapadlejší vesničky. Shinkaseny jezdí prakticky pořád. Na hlavních trasách mezi Osakou a Tokyem lze chytit vlak každých 10 minut. I když systémy podzemní dopravy vypadají na obrázku složitě, nebojte se. I cestování v takto hustých dopravních uzlech není problém. Cedule jsou anglicky, všude jsou směrovky a tak šance že se nedostanete na místo určení je malá. Bloudit ale samozřejmě budete :). Ve městech lze na určitých trasách využívat JR pass, je však vhodné koupit i jízdenku na metro, neboť vlakové linky nejezdí všude. Ceny taxi odpovídají evropským standardům. Pokud cestujete delší vzdálenosti, je vhodné uvažovat i nad leteckou dopravou, neboť ceny letenek nejsou nijak závratné a bezpečnost aerolinek je jedna z nejlepších na světě.

Ceny v Japonsku

Fotka uživatele Marek Auterský.

Cesta Shinkansenem

Předtím než jsme jeli do Japonska jsme četli spousty článků a diskuzí varující před cenami v Japonsku, neboť je prý Japonsko velice drahé. My takový názor nemáme. Ceny jsou více než přijatelné jak za ubytování, tak za jídlo, či vstup na památky. Pro srovnání bych řekl, že cenově lze srovnat s Německem. Co bylo nejdražší byl Japan Raill pass, bez kterého bychom se však neobešli a vzhledem k tomu, že se nám to vyplatilo hned při první jízdě s Osaky do Tokya tak není moc nad čím uvažovat. Když si však vemete, jaký mají propracovaný dopravní systém, nepřijde vám to ani tak hrozné. Co se týká ubytování, pokud nelpíte na luxusu dá se bydlet v poměrně hezky zařízených hotelích, nejčastěji řetězce APA Hotels za ceny okolo 800-1200 Kč / osoba / noc.

Náš orientační rozpočet:

 • Letenka z Prahy: 5 000 Kč
 • JR pass: 9 000 Kč
 • Ubytování na 14 dní: 14 000 Kč
 • Jídlo: 5 000 Kč
 • Suvenýry, vstupné, a další: 3 000 Kč

Celková cena: 36 000 Kč / osoba (Orientační cena, nepamatuji si přesné částky J)

Pro srovnání, cestovky nabízí podobné zájezdy za 80 000 Kč a více.

Naše cesta:

OSAKA-TOKYO-NAGANO-KANAZAWA-KOBE-HIROSHIMA-NARA-KYOTO-OSAKA

mapa japans


Pokud přemýšlíte o Japonsku, jeďte. Za tu zkušenost úplně odlišného světa to určitě stojí. Japonsko má krásnou přírodu, netradiční jídlo ale hlavně zážitek, který prostě u nás v Evropě nezažijete.

Doufám, že Vám článek alespoň trochu pomůže při plánování cesty a třeba vás bude i inspirovat pro cestu do Japonska.