Namíbie – turistická lákadla

African-Elephant-Namibia-WallpapersNamíbie je západoafrická země omývaná Atlantským oceánem. Pokud sem pojedete, potřebujete mít cestovní pas, který bude platný ještě šest měsíců po návratu z Namíbie, vízum a voucher na ubytování. Žádná povinná očkování nejsou stanovena, jsou jen doporučena očkování proti žloutence A + B, břišnímu tyfu a tetanu.

Na čem si pochutnáte

V 19. století byla země kolonizována Němci, proto je tu dodnes patrná německá kuchyně. Mezi vlastní pokrmy patří ústřice, chřest a houby omajowa, rostoucí v období dešťů.

Je zde velmi kvalitní pitná voda krom odlehlejší místa.

Vyhlášenou alkoholickou pochoutkou je dovážené jihoafrické víno.

Počasí

Co je zajímavé a pro nás netypické, tak v květnu zde vrcholí zima a léta se tu dočkají až v lednu.

Období dešťů trvá od ledna do dubna.

V období letního času je zde o hodinu méně než u nás, v období zimního času je čas shodný.

Tipy na cestování

Windhoek – hlavní město, v němž je německý vliv patrný především v architektuře a stravování. Památkou je pevnost Alte Feste sloužící jako muzeum. Rozprostírá se na náhorní plošině, odkud se můžete vydat na výlety do safari.

Národní park Etosha – v překladu znamená „místo přeludů“. Je unikátní díky solné pánvi, která je viditelná i z vesmíru. Je to nejvíce přístupná rezervace v jižní Africe. Přímo v parku si můžete objednat ubytování.

Pobřeží koster (Skeleton Coast) – táhne se v délce až 500 kilometrů. Zdejší písečné duny jsou součástí pouště Namib, podle níž se celá země jmenuje. Jedná se o místo dosud nedotčené lidskou civilizací.  V místě, kde se vlévá řeka Kunene do moře, kladou želvy vejce do písku. V jeho okolí objevíte vraky lodí schované v písku. Je to totiž záhadné místo – lodě zde čelí zrádným proudům a dokonce zde dochází k záhadným zmizením pilotů.

Swakopmund – přístavní město, kde se dodnes mluví německy. Můžete zde provozovat adrenalinové sporty jako jízdu po dunách, na čtyřkolkách či windsurfing.

Namib Naukluft – jeden z největších afrických parků, kde bývají nejvyšší písečné duny (až 300 metrů vysoké).

Walvis Bay – hlavní přístavní město. Turisty je vyhledávána především zdejší laguna s nejrůznějšími druhy ptáků a službami pro rekreaci. Zajímavá je restaurace postavená na chůdách, tak se tu nezapomeňte občerstvit. A nedaleko odtud se nachází další přístav Swakopmund.

Fish River Canyon – druhý největší kaňon na světě (po americkém Grand Canyonu). Je to nejklidnější a nejtišší místo Namíbie i celé Afriky. Na délku má 160 kilometrů a protíná místní poušť Namib.

Kolmanskop – už jsme zmiňovali Pobřeží koster a toto město je další z těch tajuplných. Přezdívá se mu „město duchů“. Nachází se zde pozůstatky osídlení z roku 1908, kdy se v Namíbie ve velkém těžily diamanty. Nachází se v poušti Namib.

Cape Cross – velká africká atrakce s lachtaní kolonií. Žije jich zde až neuvěřitelných 100 000.

Ruacana Falls – největší vodopády v Africe na řece Kunene. Na jih odtud se můžete vydat prozkoumat úžasné skalní útvary Messum Crater. Roste zde vzácný strom welwitschia mirabilis, jehož tvar se přizpůsobil místním drsným podmínkám.

Oblast Caprivi – leží na úzkém pruhu mezi Botswanou, Zambií a Angolou. Je zde víc úrodná půda, než je na zbytku Namíbie. Chcete-li se seznámit s kulturou a tradicemi místních etnik s výrazně africkým charakterem, navštivte obec Katima Mulilo.

Sossusvlei – nejznámější místo Namíbie. Jedná se o mělkou pánev ležící uprostřed do červena zbarvených písečných dun. Je to nejstarší poušť světa. Pokud byste si přeložili tento název, pravděpodobně byste se vystrašili. Hlásá totiž, že se odtud nevrátíte. Zajímavostí je, že řeka tudy proteče jednou za pět až deset let, a tak se zde rozvíjí pestrý život řady živočichů a krásně rostoucích stromů.